Czy klimatyzacja może szkodzić zdrowiu?
Klimatyzacja to bardzo cenione rozwiązanie, które pozwala uzyskać komfort codziennego funkcjonowania podczas bardzo ciepłych dni. “Klima” nie tylko skutecznie walczy z upałami, ale również filtruje powietrze pełne alergenów. Niemniej źle użytkowana lub zaniedbana klimatyzacja może szkodzić zdrowiu. Dowiedz się, w jaki sposób “klima” działa na nasz organizm i jak uchronić się przed jej negatywnym wpływem.
Prawidłowo używana i zadbana klimatyzacja nie szkodzi zdrowiu
Klimatyzacja domowa, w biurze i w samochodzie wydaje się dziś zbawienna. Zwłaszcza że temperatury latem potrafią bić kolejne rekordy ciepła i skutecznie utrudniać normalne funkcjonowanie. “Klima” nie tylko utrzymuje stałą temperaturę w pomieszczeniu, ale także filtruje powietrze, z czego mogą cieszyć się zwłaszcza osoby chorujące na astmę i różne alergie.
Klimatyzacja pozwala nie wdychać roztoczy kurzu czy sierści zwierząt domowych, ale z drugiej strony to właśnie alergicy i astmatycy najbardziej ucierpią, jeśli “klima” nie będzie użytkowana prawidłowo. Mimo że klimatyzacja do mieszkania to niewątpliwa zaleta, zaniedbywana może szkodzić zdrowiu.
Stała temperatura, ale i suche powietrze
Zdarza się, że klimatyzacja wysusza powietrze, naszą skórę oraz oczy. Niska wilgotność wpływa negatywnie na nasze drogi oddechowe, co przyczynia się do zwiększonego ryzyka pojawiania się objawów charakterystycznych dla przeziębienia. Infekcje górnych dróg oddechowych, nawracające i zanikający katar czy chrypka to typowe niedogodności, do których może przyczynić się właśnie klimatyzacja.
Do domu lub biura warto zakupić nawilżacz powietrza, jeśli czujemy, że klimatyzator pokojowy czy inny zbytnio wysusza powietrze, którym oddychamy. Nie tylko nasze drogi oddechowe dadzą sygnał, że klimatyzacja zanadto wysuszyła powietrze, którym oddychamy. Męczące sygnały może dać również nasza suchsza skóra i oczy.
Szok termiczny po wyjściu z klimatyzowanego pomieszczenia
Korzystając z dobrodziejstw klimatyzacji, nie wolno także zapominać o tym, że doświadczanie nagłych i zbyt dużych różnic temperatur również może przyczyniać się do rozwoju przeziębienia, bo osłabia nasz układ odpornościowy. W skrajnych przypadkach potrafi wywołać także szok termiczny.
Jeśli na zewnątrz jest trzydzieści stopni Celsjusza, a w klimatyzowanym biurze tylko 18, to wyjście z budynku po ośmiu godzinach może być nie lada wyzwaniem dla naszego organizmu. Powinno się rozważnie korzystać z utrzymywania stałej temperatury w wybranych pomieszczeniach. Przyjmuje się, że akceptowalna różnica poziomu temperatur wynosi sześć stopni Celsjusza.
Klimatyzacja do domu, biura i auta zawsze czyszczona
Serwis klimatyzacji także powinien odgrywać ważną rolę dla każdej osoby oddychającej filtrowanym powietrzem. W nieczyszczonej “klimie”, czy to w samochodzie, w domu, bądź biurze, łatwo zagnieżdżają się grzyby, a wdychanie powietrza wraz z pleśnią czy bakteriami prowadzi do infekcji grzybiczych i o innym podłożu.
Zanieczyszczona klimatyzacja jest najczęstszym źródłem choroby zwanej legionellozą, której objawy przypominają grypę i która może prowadzić do rozwoju zapalenia płuc. Profesjonalne czyszczenie klimatyzacji w serwisie minimum raz do roku to podstawa zadbania o własne zdrowie. Zawsze warto także, raz na jakiś czas, niezależnie od tego, czy używamy klimatyzatora pokojowego czy klimatyzacji do domu, samochodu lub biura, otworzyć okna i przewietrzyć pomieszczenie.