Jak skutecznie się uczyć? Poznaj nasze sposoby!
Niezależnie od tego, czy trudności w nauce nowych rzeczy mamy w pracy, na studiach czy w podstawówce, przyda nam się znajomość metod, które ułatwiają zapamiętywanie. Chcesz uczyć się szybko i efektywnie? Jak skutecznie się uczyć? Koniecznie przeczytaj ten artykuł!
Utrzymuj właściwy poziom koncentracji
Aby naturalny proces nauki w ogóle mógł się rozpocząć, konieczne jest osiągnięcie odpowiedniego poziomu skupienia. Nasz umysł musi dostać wyraźny sygnał, że czas pracy właśnie się rozpoczął. W tym celu powinniśmy zadbać o nasze otoczenie. Jeszcze przed rozpoczęciem nauki warto dobrać odpowiednie oświetlenie (które nie będzie nas razić lub męczyć naszego wzroku), przewietrzyć pokój do nauki, a przede wszystkim usunąć z niego wszelkie rozpraszacze. Co mamy na myśli? Dekoncentrować może nas oczywiście dźwięk telefonu, radia czy włączony telewizor, ale też ogólny bałagan. Nawet zbyt jaskrawa kolorystyka wokół nas może obniżyć naszą zdolność zapamiętywania!
Sporządzaj notatki
Trudno się uczyć efektywnie, jeśli nie robimy notatek zawierających najważniejsze informacje. Dla niektórych wysiłek ten może wydawać się najbardziej żmudną częścią nauki. Dlatego też odradzamy tradycyjne notatki, a zachęcamy raczej do tworzenia tzw. mapy myśli. Jest to graficzny sposób przedstawiania najważniejszych informacji. W centrum kartki umieszczamy słowa-klucze, a strzałkami zaznaczamy wątki poboczne i powiązania między różnymi zjawiskami. Warto w swoich notatkach używać też kolorów, znaków, czy symboli, ułatwiających nam skojarzenia. Ważne jest także kategoryzowanie informacji i stopniowanie ich ważności.
Porcjuj wiedzę
Wielu z nas jest przerażonych myślą, że na nauce powinni spędzić wiele godzin. Choć sposoby uczenia w przypadku każdego z nas mogą się od siebie różnić, specjaliści są zdania, że nauka przychodzi łatwiej, kiedy podzielimy ją sobie na mniejsze części. Dlatego też rozpoczynając proces uczenia się odpowiednio wcześniej i robiąc to systematycznie, możemy nauczyć się dużo więcej w stosunkowo krótkim czasie. Poza tym odwlekanie tylko wzmaga nasz stres, a ten jest przecież naszym wrogiem.
Powtarzaj
Najczęściej wymienianym sposobem na efektywną naukę jest powtarzanie materiału. Co ciekawe możemy wyróżnić dwa rodzaje tej metody: powtarzanie podtrzymujące (polegające na odtwarzaniu ważnych dla nas informacji) oraz powtarzanie opracowujące (analiza nowych informacji i wiązaniu ich z tym, co już wiemy). Oba sposoby uważa się za skuteczne, choć wyniki badań sugerują, że nowe informacje są lepiej przyswajane w zestawieniu ze starymi.
Rób przerwy
Aby utrzymać swoją koncentrację na odpowiednim poziomie i szybko zapamiętywać ważne dla nas wiadomości, warto robić sobie nie zbyt duże przerwy w nauce. Niech będą one też dobrze spożytkowane – warto wyjść na spacer czy poćwiczyć. Dlaczego aktywność fizyczna jest tak ważna? Udowodniono, że ruch pozytywnie wpływa na tworzenie się i rodzenie nowych neuronów w hipokampie (miejscu odpowiedzialnym za pamięć). Takie dobre nawyki będą więc procentować przez całe życie.
Urozmaicaj
Poza tym naukowcy stwierdzili, że ludzki mózg szybko się męczy, jeśli przez dłuższy czas zajmuje się jednym i tym samym tematem. Konieczne są więc dla niego nie tylko przerwy, ale też różnorodność. Dobrze jest więc szafować kilkoma różnymi tematami i od zadań matematycznych przechodzić do języka polskiego i na odwrót.
Wywołuj emocje
Naszej pamięci bardzo służy również łączenie nabywanej wiedzy z jakimś uczuciem. W trakcie uczenia spróbujmy więc użyć wyobraźni, by zwizualizować sobie to, co chcemy zapamiętać. Pamiętajmy, że nauka nie musi być i wręcz nie powinna być nudna! Zapamiętywanie będzie dobrą zabawą, jeśli do niezbyt interesującej daty czy nazwiska dodamy w naszym umyśle śmieszną lub absurdalną historię. Im będzie barwniejsza, tym większa szansa, że zapamiętamy je na dłużej.
Przeczytaj też: Powody dla których warto odwiedzić Sądecki Park Etnograficzny
Szukaj motywacji
Bez względu na to jaki, mamy przed sobą czas nauki, czy uczymy się w szkole, czy w pracy, najważniejsza będzie nasza motywacja. Nie zdołamy uczyć się efektywnie, jeśli nie będziemy przekonani o tym, że przyswojoną wiedzę wykorzystamy w praktyce. Co nam pomoże wyrobić w sobie taką właśnie odpowiednią motywację? Jednym ze sprawdzonych sposobów jest przebywanie wśród entuzjastów danej dziedziny (czy to w życiu realnym, czy uczestnicząc w forach internetowych). Łatwo wtedy też znaleźć odpowiedzi, na pytania pojawiające się w trakcie nauki.