praca w ochronie

Praca w ochronie – czy dla każdego?

Pracownicy ochrony towarzyszą nam na co dzień, nawet jeśli nie do końca zdajemy sobie z tego sprawę. Pracują oni w urzędach, sklepach, szkołach, magazynach, budowach czy towarzyszą nam na imprezach masowych. Kto sprawdzi się na tym stanowisku? Jakie powinien spełniać wymagania oraz ile wynosi średnia pensja w branży? Dowiedzmy się!

Praca w ochronie – na czym polega?

Praca w ochronie to stanowisko bardzo ważne i odpowiedzialne, niosące za sobą ryzyko utraty zdrowia lub życia. 

Do podstawowych zadań pracownika ochrony należy ochrona życia i mienia, ale zakres obowiązków jest zależny od charakteru firmy. Pracownik ochrony najczęściej nadzoruje podległy mu teren przy pomocy stacji monitorujących. Powinien on obserwować nie tylko sam budynek, ale też jego okolicę, co najczęściej wymaga regularnych obchodów.

Natomiast pracownicy zatrudnieni w biurowcach są odpowiedzialni przede wszystkim ze rejestrowanie wejść i wyjść oraz wydawanie przepustek. W przypadku wykrycia zagrożenia, ochroniarz powinien niezwłocznie poinformować o tym odpowiednie służby porządkowe. 

Uprawnienia pracownika bez licencji

Osoba zatrudniona na stanowisku pracownika ochrony, nieposiadająca licencji ma nieco ograniczone uprawnienia. Może ona jednak:

  • ująć osoby, które nie mają podstaw do przebywania na danym terenie i stanowią zagrożenie dla ludzi lub mienia,
  • nakazać intruzom opuszczenie obiektu.

Konsekwencje naruszenia prywatności wyciągnąć mogą wyłącznie służby porządkowe, np. policja. 

Uprawnienia pracownika ochrony z orzeczeniem o niepełnosprawności

Pracownicy firm ochroniarskim z orzeczeniem o niepełnosprawności mają nieco okrojony zakres obowiązków. Ich praca polega zwykle na monitorowaniu obiektu przy pomocy kamer. Przydzielone zadania są jednak dostosowywane do indywidualnej sytuacji zdrowotnej zatrudnionego. 

Uprawnienia pracowników ochrony z licencją

Osoby, które mogą pochwalić się specjalną licencją, mogą też podjąć się obowiązków związanych z tzw. ochroną osobistą (np. względem polityków, świadków koronnych czy celebrytów). Mają oni prawo użyć broni palnej, uczą się także postępowania w sytuacjach niebezpiecznych, technik samoobrony i udzielania pierwszej pomocy. 

Praca w ochronie – wymagania

Żeby zająć się ochroną obiektów, trzeba spełniać następujące, podstawowe warunki:

  • mieć ukończone 18 lat (lub 21 w niektórych wypadkach),
  • posiadać pełnię praw do czynności prawnych,
  • przedstawić zaświadczenie o niekaralności,
  • posiadać nienaganną opinię,
  • być obywatelem Polski bądź jednego z krajów Unii Europejskiej.

Jak zostać kwalifikowanym pracownikiem ochrony?

Jeśli marzy nam się zostać kwalifikowanym pracownikiem ochrony, który będzie zajmował się np. konwojowaniem przekazów pieniężnych, wartościowych dzieł sztuki czy innych drogocennych przedmiotów bądź też ochroną VIP-ów, musimy zdobyć odpowiednie licencje. 

Pierwszym krokiem jest ukończenie szkoły lub kursu. Program nauki obejmuje przygotowanie teoretyczne i praktyczne do korzystanie z technik samoobrony, użycia broni palnej, wykorzystania technik interwencyjnych i znajomości przepisów prawnych z zakresu ochrony osób i mienia. 

Drugi krok to zdobycie oświadczeń:

  • o posiadaniu pełnej zdolności do czynności prawnych,
  • o niekaralności za przestępstwa umyślne oraz o nie toczące się wobec nas postępowanie karne za takie przestępstwo.

W celu zdobycia upragnionego stanowiska należy także dostarczyć do pracodawcy kserokopię dowodu osobistego oraz dyplomu potwierdzającego nasze wykształcenie. 

Polecamy: Gdzie zjeść w Nowym Sączu?

Praca w ochronie dla emeryta

Emeryci zatrudnieni do ochrony obiektów pełnią jednocześnie funkcję dozorcy. Przynosi to wiele korzyści zarówno osobom powyżej 60 roku życia, jak i ich pracodawcom. Dlaczego?

Dla pracowników jest to szansa na zdobycie dodatkowych pieniędzy oraz pozwala im czuć się potrzebnym. Firma z kolei zatrudniając emerytów, zyskuje oddanego pracownika z dużym doświadczeniem życiowym i zawodowym. Poza tym jest zwolniona z odprowadzania składek na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. 

Praca w ochronie – zarobki

Obecnie średnia zarobków w zawodzie pracownika ochrony wynosi 3 650 złotych. Należy tu uwzględnić również dodatki za nadgodziny i pracę w nocy. 

Grupa najlepiej opłacanych ochroniarzy kwalifikowanych może liczyć na pensję powyżej 5 00 złotych.

gdzie zjesc nowy sacz Previous post Gdzie zjeść w Nowym Sączu?
okulista Next post Okulista — od czego zacząć, jak wygląda praca oraz zarobki?