okulista

Okulista — od czego zacząć, jak wygląda praca oraz zarobki?

Okulista to lekarz wyspecjalizowany w diagnozowaniu i leczeniu wszelkich chorób i dysfunkcji narządu wzroku. Sprawdziliśmy, jakie zalety i wady niesie ze sobą codzienna praca w tym zawodzie, jak zostać lekarzem okulistą i na jakie zarobki można liczyć. 

Jak zostać okulistą? To niełatwa i czasochłonna droga 

Droga prowadząca do wykonywania zawodu okulisty jest czasochłonna i wymagająca, a rozpoczyna się dostaniem na wyższe studia lekarskie. Nauka na uniwersytecie trwa zwykle sześć lat i kończy się egzaminem. To jednak nie wszystko. Dopiero teraz bowiem absolwent medycyny może wybrać specjalizację, która pozwoli mu zostać okulistą

To kolejne cztery lub pięć lat poświęconych na praktyczną i teoretyczną naukę, które również wieńczy odpowiedni egzamin. Nawet zakończenie edukacji nie jest dla lekarza okulisty końcem poszerzania swojej wiedzy i ciągłego dokształcania. Waga znaczenia i odpowiedzialności, jaką dźwiga okulista, pracując z pacjentami, nakazuje, chociażby śledzić na bieżąco nowe odkrycia naukowe z dziedziny okulistyki.

Okulista: Nowy Sącz — perspektywy zatrudnienia 

Okulistę kojarzymy najczęściej ze specjalistą pomagającym dobrać właściwe okulary i soczewki, ale kompetencje tego lekarza sięgają dużo dalej. Jest on ekspertem potrafiącym zdiagnozować i właściwie leczyć wszelkie choroby oczu i całego narządu wzroku. Okulista w Nowym Sączy ma do wyboru pracę w publicznych placówkach zdrowia lub w prywatnych firmach z branży medycznej. 

Bardziej przedsiębiorczy okuliści prowadzą także własne gabinety. Obecne realia pracy w tym zawodzie są takie, że lekarze pracują w kilku miejscach w różnych wymiarach etatu, bądź prowadząc własną praktykę. Nie tylko w Nowym Sączu bardzo brakuje specjalistów z różnych zawodów medycznych, w tym właśnie lekarzy okulistów. Przez pracodawców ceniony jest także każdy okulista dziecięcy. 

To właśnie u najmłodszych pacjentów często pojawiają się pierwsze problemy ze wzrokiem i okulista potrafiący odpowiednio je zdiagnozować i dobrać taką metodę leczenia, aby dziecko nie musiało mieć problemów zdrowotnych już jako dorosły, jest na wagę złota. Dobrego okulistę docenią rodzice i dorośli pacjenci. W dobie opinii wystawianych w Internecie warto dbać o swoją renomę, bo jest ona bardzo łatwa do zweryfikowania. 

okulista nowy sącz

Okulista w Nowym Sączu — plusy i minusy tego zawodu

Okuliści należą do grupy zawodów z wysokim ryzykiem wypalenia. Ich praca jest bardzo odpowiedzialna i wymaga dużej empatii. Wymagający jest także sam długotrwały i trudny proces kształcenia. Po przebrnięciu przez okres studiów, stażu i specjalizacji nie można jednak narzekać na brak możliwości zatrudnienia czy zarobki. 

Lekarze okuliści cieszą się poszanowaniem społecznym i czerpią satysfakcję zawodową z pomagania innym. Jeśli nauczą się odpowiednio radzić z trudami swojego zawodu, mogą wieźć naprawdę satysfakcjonujące życie w sferze pracy. 

Nie przeocz: Praca w ochronie – czy dla każdego?

Ile zarabia okulista z Nowego Sącza?

Ciężko stwierdzić, jakie są dokładne zarobki okulistów z Nowego Sącza, bo kwestia ta zależy od wielu zmiennych i indywidualnych czynników. Okuliści otrzymują różne wynagrodzenia na różnych etapach swojej kariery. Lepiej zarabia oczywiście osoba, która skończyła już proces specjalizacji. 

Także placówki z sektora publicznego i prywatnego oferują odmienne stawki zarobków, a grubość portfela zmienia się również, gdy mówimy o prywatnej praktyce lekarskiej i własnym gabinecie. Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń firmy Sedlak & Sedlak wskazuje, że “widełki” przeciętnych zarobków lekarzy okulistów w Polsce są dosyć szerokie i wynoszą od 4 do 10 tys. zł brutto miesięcznie

Dane Głównego Urzędu Statystycznego mówią natomiast o średniej płac w małopolskiego branży ochrony zdrowia i opieki społecznej na poziomie 6 tys. zł brutto miesięcznie. To jednak dane dotyczące 2021 roku, które okuliście dzielą także ze wszelkimi innymi pracownikami ochrony zdrowia z województwa małopolskiego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

praca w ochronie Previous post Praca w ochronie – czy dla każdego?
czy klimatyzacja moze szkodzic zdrowiu Next post Czy klimatyzacja może szkodzić zdrowiu?