Asystent ds. księgowości: czym się zajmuje i ile zarabia?
W firmach stawiających na rozwój zatrudnia się nie tylko księgowych, ale też pomagających im asystentów. Taki wykwalifikowany i dobrze zgrany zespół ułatwia koordynację środków materialnych w sposób zgodny z prawem i zrównoważony. Dowiedzmy się więcej o asystencie księgowego!
Co robi asystent ds. księgowości?
Ponieważ asystent ds. księgowości wspomaga dział finansów i rachunkowości nie rzadko nazywa się go też pomocą księgowej. Co leży w zakresie jego obowiązków? Jest to przede wszystkim:
- nadzorowanie obiegu czynności związanych z dowodami księgowymi,
- gromadzenie i porządkowanie dokumentów,
- przygotowywanie dokumentów do ewidencji,
- archiwizowanie,
- współpraca w prowadzeniu księgi przychodów i rozchodów,
- wprowadzanie danych do systemu księgowego,
- dokonywanie płatności,
- przygotowywanie zestawień i raportów,
- współpraca z kontrahentami.
Ostatni podpunkt zasługuje na kilka słów wyjaśnienia. Asystent księgowego często odpowiedzialny jest za kontrolę i uzgadnianie rozrachunków. Powinien przy tym pamiętać o przestrzeganiu aktualnych przepisów prawa, a także wymogów swojego pracodawcy.
Wymagania wobec asystentów
Asystent ds. księgowości funkcjonuje zawsze we współpracy z księgowym, a jego stanowisko uważa się za niesamodzielne. Mimo wszystko, kandydaci do tego rodzaju pracy powinni spełniać określone wymagania. Jakie?
Rekruterzy zwracać będą uwagę w szczególności na stopień wykształcenia. Przy czym najlepiej wypada wykształcenie kierunkowe (wyższe bądź policealne) w kierunku finansów i rachunkowości. Kolejnym powtarzającym się wymaganiem jest umiejętność obsługi programów komputerowych, głównie pakietu MS Office, a w szczególności Ms Excel.
A co z kompetencjami miękkimi? Przyszli kandydaci powinni odznaczać się:
- samodzielnością,
- umiejętnością rozwiązywania problemów,
- zaangażowaniem,
- inicjatywą,
- sumiennością,
- odpowiedzialnością,
- skrupulatnością,
- dobrą organizacją pracy własnej.
Ile zarabia asystent ds. księgowości
Wiedząc już mniej więcej czy nadajemy się na asystentów ds. księgowości i czym będziemy się w tej pracy zajmować, sprawdźmy, jakich zarobków możemy oczekiwać.
Zgodnie z ogólnopolskim badaniem wynagrodzeń przeprowadzonym przez portal wynagrodzenia.pl, mediana na stanowisku asystenta ds. księgowości wynosi 4 750 złotych brutto. 25% najgorzej wynagradzanych pracowników zarabia poniżej 4 000 złotych brutto i tyle samo zarabia powyżej rynkowej stawki, czyli ponad 5 970 złotych brutto.
Wysokość pensji w tym wypadku zależy oczywiście od umiejętności, doświadczenia, miejsca zamieszkania oraz wielkości firmy. Można przyjąć, że duże miasta, takie jak Warszawa, Kraków, Trójmiasto czy Wrocław będą miały do zaoferowania zarówno więcej miejsc pracy w tym sektorze, jak i wyższe stawki już na początku kariery.
Niestety, statystyki pokazują również pewną nierówność płci. Wynagrodzenie kobiet może być o kilkaset złotych niższe niż pensja mężczyzn wykonujących te same obowiązki. Mamy pod tym względem jako kraj jeszcze sporo do nadrobienia. Zwłaszcza że przeważającą część (91%!) asystentów ds. księgowości stanowią kobiety.
Przeczytaj też: Project Manager – jak nim zostać? | Największe atrakcje w Nowym Sączu
Benefity na stanowisku
Oprócz pensji podstawowej pracodawcy często oferują też dodatki pozapłacowe. Asystenci ds. księgowości mogą liczyć na przykład na dostęp do prywatnej opieki medycznej, dofinansowanie zajęć sportowych, ubezpieczenie na życie i inne świadczenia socjalne.
Warto w tym miejscu wspomnieć o możliwościach awansu, a są one jak najbardziej możliwe. Osoby, które zdobędą więcej doświadczenia i uzupełniają posiadane kwalifikacje, nie zostaną na tym stanowisku do końca swojej kariery zawodowej. Wszystko jednak zależy od nich – w jakim stopniu będą się angażować i jak wysoko sięgają ich ambicje.
Jak zdobyć kwalifikacje na asystenta ds. księgowości?
Jeżeli interesuje nas wykonywanie tego zawodu, możemy skorzystać z Kursu Asystenta ds. Księgowości, jaki opracowała Krajowa Izba Księgowych. Omawiane na lekcjach materiały są aktualizowane zgodnie ze wszystkimi zmianami i nowelizacjami w polskim prawie.
W trakcie szkolenia poruszone zostaną tematy:
- podstawowych zagadnień z zakresu rachunkowości i fakturowania,
- podmiotów gospodarczych i systemu podatkowego w Polsce,
- aktywów i pasywów jednostki,
- typowych operacji gospodarczych w jednostce oraz przychodów i kosztów jednostki,
- obsługi programu Symfonia Handel.
Po ukończeniu szkolenia absolwenci dostają certyfikat i dyplom, dzięki którym mogą posługiwać się tytułem zawodowym.