manager projektu

Project manager: zarobki i obowiązki

O pracy projekt managera powinni pomyśleć zwłaszcza ci, którzy dobrze czują się w odpowiedzialnych zadaniach i potrafią kierować pracą innych. Trzeba przyznać, że zarobki w branży nie należą tu do najniższych. Zastanówmy się więc, jakie obowiązki, wymagania i wynagrodzenie wiąże się ze stanowiskiem managera projektu. 

Cechy dobrego project managera

Managerem projektu zwykle zostaje osoba, która spełniła dosyć wyśrubowane wymagania. Jednym z nich jest posiadanie wyższego wykształcenia w kierunku związanym z branżą, np. Master of Business Administration. W trakcie niektórych studiów podyplomowych uczniowie zdobywają umiejętności z zakresu zarządzania projektami, co będzie stanowić dodatkowy atut przyszłego project managera.

Poza tym, oprócz typowych zawodowych kompetencji, kandydaci na to stanowisko powinni cechować się następującymi cechami:

  • empatią,
  • asertywnością,
  • komunikatywnością,
  • zdolnościami przywódczymi, 
  • umiejętnościami negocjacyjnymi, 
  • systematycznością,
  • samodzielnością,
  • analitycznym umysłem,
  • odpornością na stres,
  • odpowiedzialnością,
  • dobrą organizacją pracy.

Obowiązki project managera

Jeśli uważamy, że nadajemy się do tego typu pracy, powinniśmy przeanalizować także sprawę obowiązków project managera. Co do nich należy?

Najważniejszym zadaniem będzie na pewno zbudowanie zespołu, w którym będzie panować dobra atmosfera, a poszczególne osoby będą w stanie pracować efektywnie. To właśnie na barkach managera projektu leży stworzenie harmonogramu pracy, przydzieleniu zadań dla członków grupy, delegowaniu niektórych odpowiedzialności oraz dokonywaniu oceny po zakończeniu poszczególnych etapów

To jednak nie wszystko. Wśród obowiązków managera jest też zarządzanie ryzykiem i zmianami oraz dbanie o właściwą jakość wykonywanych przez jego zespół zadań. Ponadto powinien on osobiście lub z niewielką pomocą prowadzić dokumentację i monitorować wydatki. Skuteczny project manager stara się również motywować swój zespół i rozwiązywać pojawiające się problemy.

Jak widać, odpowiedzialność i presja może być spora, ale w końcowym rozrachunku ten rodzaj zajęcia przynosi sporo satysfakcji oraz wspomniane już całkiem wysokie zarobki. Zanim jednak o nich, zastanówmy się, jak zostać project managerem. 

Przeczytaj też: Ile zarabia asystent ds księgowości? Czym się zajmuje? | Project Manager – czym się zajmuje?

Jak zostać project managerem? Jakie studia skończyć?

Na co szczególnie zwraca uwagę przyszły pracodawca przy zatrudnianiu nowego project managera? Tak, jak pisaliśmy w pierwszym akapicie tego artykułu, bardzo często niezbędne jest posiadanie wyższego wykształcenia, najlepiej związanego w jakimś stopniu z zarządzaniem

Naszą wartość podniosą również dodatkowe szkolenia. Niektóre z nich pozwalają na uzyskanie certyfikatu projekt managera. Dobrze również będzie wyglądać doświadczenie zawodowe z innych projektów, w których musieliśmy zarządzać zespołem. Przymierzając się do zajęcia stanowiska project managera bez jakiegokolwiek doświadczenia w tej dziedzinie, będziemy musieli zdobyć się na więcej samozaparcia i cierpliwości.

Podczas rozmowy rekrutacyjnej sprawdzana będzie też nasza znajomość języka angielskiego (powinien być to poziom bardzo dobry) oraz wiedza o sposobach prowadzenia projektów. Rekruterzy będą starali się również ocenić, które wymagane kompetencje miękkie posiadamy. 

Ile zarabia project manager?

Średnie wynagrodzenie projekt managera obliczono w 2023 roku na 6 680 złotych brutto miesięcznie. Zwykle jednak stanowisko to wiąże się z premiami, których średnia wysokość wynosi 1930 złotych na miesiąc. Juniorzy w tym zawodzie zarabiają odpowiednio mniej, ale już osoby z doświadczeniem, pracujący na stanowisku Senior Project Manager, osiągają  nawet 12 tysięcy złotych brutto.

Warto również tutaj wspomnieć o podziale wynagrodzeń ze względu na rodzaj projektu i miejsce zamieszkania. Dla przykładu mieszkający w Warszawie project managerzy pracujący w branży IT zarabiają co najmniej 11 000 złotych (w innych miastach ok. 10 000), ale ich pensje sięgnąć mogą nawet 28 000 złotych brutto miesięcznie. Natomiast manager projektu w budownictwie liczyć może na średnie wynagrodzenie 9 420 złotych brutto miesięcznie, a połowa projekt managerów w bankowości otrzymuje średnią pensję sięgającą 10 500 złotych brutto. Nadal jest to niemała kwota w porównaniu do obecnej średniej krajowej.

Oczywiście w branży przewidziano również szereg benefitów. Najczęściej wybierane są:

  • prywatna opieka medyczna (68%),
  • dofinansowanie zajęć sportowych (60%), 
  • możliwość używania telefonu służbowego do celów prywatnych (43%),
  • ubezpieczenie na życie (31%).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

nowy sącz Next post Z czego jest znany Nowy Sącz?